• Historia szkoły

• Budynek, w którym mieści się XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Krakowie ma już ponad 60 lat. Pierwsi uczniowie wkroczyli w jego progi 1 września 1961 r. Trudno w to uwierzyć, patrząc jak z roku na rok szkoła rozwija się i unowocześnia, przechodzi liczne metamorfozy, a nauczyciele, stosując najnowocześniejsze metody nauczania oraz multimedialne pomoce dydaktyczne, pomagają uczniom w zdobywaniu kolejnych szczebli edukacji.

Początkowo w gmachu przy ul. „Wilka” Wyrwińskiego 1 (wtedy jeszcze była to ul. Szadkowskiego) mieściła się Szkoła Podstawowa nr 8. W 1991 r. dodano do niej XXIV Liceum Ogólnokształcące, tworząc Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11. Od 1999 r. w Zespole zaczęło funkcjonować Gimnazjum nr 5. Wszystkie szkoły tworzące ZSO nr 11 stopniowo przyjęły tego samego patrona - Jana Pawła II. Z czasem szkoła podstawowa zakończyła swoją działalność – w roku szkolnym 2009/2010 zdawali maturę przedstawiciele ostatniego rocznika, który swoją edukację rozpoczynał w tym samym budynku 12 lat wcześniej, w klasie pierwszej Szkoły Podstawowej nr 8.  W roku szkolnym 2018/2019 ukończył naukę ostatni rocznik gimnazjum i od 1 września 2019 r. wkroczył w nasze progi pierwszy rocznik nowego czteroletniego liceum. W ten sposób dotychczasowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 stał się jednolitą szkołą czyli  XXIV Liceum Ogólnokształcącym.

Spacerując po szkole widzimy jednak wyłącznie symptomy nowoczesności. Już na parterze wystarczy rzucić okiem przez gościnnie uchylone drzwi biblioteki szkolnej żeby zauważyć centrum multimedialne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, dostępny dla każdego ucznia. Zbiory biblioteczne zostały skomputeryzowane, przez sprawnie działający system e-biblio można przeglądać katalog biblioteki i rezerwować książki. Na parterze znajdziemy również pracownię fotograficzną z profesjonalnym wyposażeniem dla realizacji warsztatów fotograficznych, pracownię biologiczną i chemiczną, a także  zaplecze sportowe; salę gimnastyczną, wyłożoną profesjonalną wykładziną, zaopatrzoną w świetlną tablicę wyników oraz siłownię i salę do aerobicu z lustrami od podłogi do sufitu i nowoczesnym sprzętem nagłaśniającym. Na następnych kondygnacjach usytuowano kolejne pracownie; trzy matematyczne, geograficzną i fizyczną, informatyczną, dwie historyczne, trzy pracownie polonistyczne, kilka pracowni językowych. Wszystkie pracownie (w zależności od potrzeb i specyfiki przedmiotu) zostały wyposażone w rzutniki multimedialne, wielkoekranowe telewizory plazmowe, zestawy kina domowego, komputery z odpowiednim oprogramowaniem, kamery mikroskopowe itp.

Szkoła sukcesywnie zmienia się i rozwija, aby dopasować się do zmieniających się zainteresowań uczniów i trendów rynku pracy. W najbliższej przyszłości planujemy gruntowny remont i unowocześnienie sali chemicznej. Nieustannie aktualizujemy również naszą ofertę, wprowadzając nowe przedmioty dodatkowe i uzupełniające, zgodne z oczekiwaniami uczniów. Największym zainteresowaniem cieszy się od kilku lat klasa fotograficzno-filmowa, której uczniowie mają już na swoim koncie sukcesy w ogólnopolskich konkursach filmowych. Najnowszym hitem w naszej ofercie jest klasa matematyczno-technologiczna, której uczniowie uczą się m.in. modelowania matematycznego oraz zastosowań matematyki w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego.

Tworząc nieustannie historię XXIV Liceum Ogólnokształcącego zmieniamy się, unowocześniamy, aktualizujemy  ofertę edukacyjną zgodnie z oczekiwaniami naszych obecnych i przyszłych uczniów…